Stanovisko ke změně územního rozhodnutí a stavebního povolení skladové haly a záměně původního kotle 2,5MW na biomasu na fluidní kotel 2,5MW umožňujícího spalování hnědého uhlí

10.11.2011 - :
Podle příslušných ustanovení zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) a §4 vyhlášky č. 526/2006 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení stavebního zákona ve věcech stavebního řádu, Vám sdělujeme stanovisko k záměru dotazovaných změn :

Adresát : Obec Račetice, Račetice 11, 438 01 Žatec

Věc: Stanovisko ke změně územního rozhodnutí a stavebního povolení skladové haly a záměně původního kotle 2,5MW na biomasu na fluidní kotel 2,5MW umožňujícího spalování hnědého uhlí

Podle příslušných ustanovení zákona č. 183/2006 Sb., o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon) a §4 vyhlášky č. 526/2006 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení stavebního zákona ve věcech stavebního řádu, Vám sdělujeme stanovisko k záměru dotazovaných změn :

Občanské sdružení přátelé Račetic a okolí nesouhlasí se změnou kotle na biomasu za fluidní kotel umožňujícího spalování hnědého uhlí.

Stanovisko o.s. přátelé Račetic a okolí je výsledkem jednání členské základny o.s., součástí tohoto jednání a stanoviska jsou i následující důvody nesouhlasného stanoviska :

  1. V současné době vytápí své domovy část občanů již ekologicky (automatické kotle na uhlí s vysokou účinností, kotle na biomasu, kotle na dřevoplyn). Vybudování nového kotle na uhlí je tak jen náhradou stávající, fungující decentralizované soustavy za centrální s mohutnými náklady bez záruk na využití (spotřebu vyrobeného tepla).

  2. Budování nové teplárny a rozvodů je plánováno zejména kvůli nové zástavbě domů v Račeticích, tyto domy jsou vytápěny elektrickými kotli. Zájem o centrální vytápění je zejména kvůli slibované ceně tepla (předvolební slib garantované ceny 345Kč za GJ) a vzrůstající ceně elektrické energie.

  3. I přes nedávné datum dostavby nejsou domy příliš zateplené. Doporučujeme řešit ztráty tepla ve zmíněných domech bytového družstva. Tato investice se bude vracet jak s centrálním zdrojem tepla, tak při vytápění stávajícím způsobem. Toto opatření částečně odstraní problémy vysokých poplatků za el. energii za podstatně menší investované prostředky.

  4. V rozvaze o udržitelnosti projektu je nutné zohlednit vzrůstající ceny na vstupu (uhlí, doprava, likvidace odpadu…) a výhodnost výsledné ceny nejen pro majitele elektrokotlů, ale i stávajících kotlů na tuhá paliva.

  5. Máme za to, že jakýkoli velký zdroj tepla spalující mimo jiné i uhlí (dle dostupných informací o kotlích FK je možné jej modifikovat i pro spalování dalších paliv, včetně odpadů) výrazně zvýší hodnotu emisí v obci, vzhledem k nynějším nulovým hodnotám lokálních emisí elektrokotlů.

  6. Projekt je plánován pouze v případě obdržení dotací a proto nás velmi znepokojuje možný neúspěch projektu při nezájmu o teplo od slibovaných odběratelů (občané, instituce a firmy v obci). V takových případech se obáváme, v závislosti na vyjednaných podmínkách, případných sankcí.

  7. Původní, nedostavěná, kotelna v obci Račetice obsahuje administrativní budovu, budovu s kotli a budovu k uskladnění topného materiálu. Současný projekt počítá se stržením budovy pro palivo a výstavbou nové, podobné, které bohužel padla za oběť požární nádrž, zajišťující dostupnost hasící vody pro případ požáru. Ta sloužila občanům také jako koupaliště a kluziště. Dnes je jáma po této nádrži používána jako skládka. Projekt kotelny tak již do dnešního dne znamená citelně negativní zásah do života obce Račetice.

Článek vyšel : 10.11.2011



RSS